USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

Doğa Koleji velileri ‘okullarının depreme dayanıksız olduğu’nu iddia etti

İTÜ İnşaat Fakültesi kabilinden kolejin 9 kampüsünden 3'ünün faziletli riskli, 6'sının güçlendirilmesi gerektiğine müteveccih deyiş hazırlandığını iddia fail Doğa Koleji velileri, kolejin umumi merkezi uğrunda toplanarak matbuat açıklamasında bulundu. Kolejin kampüslerin

Doğa Koleji velileri ‘okullarının depreme dayanıksız olduğu’nu iddia etti
28-02-2023 09:08

Can Eğitim Grubu içerisinde mevcut Doğa Koleji'ne müteveccih İTÜ İnşaat Fakültesi çeşidinden meydana getirilen deprem riziko analizinde, iddiaya layıkıyla kolejin 9 kampüsünden 3'ünün faziletli riskli olduğu, 6'sının ise güçlendirilmesi gerektiği belirtildi. Velilerin iddiasına layıkıyla Doğa Koleji, hususi birlikte firmaya çözümleme yaptırarak, 9 yerleşke düşüncesince de berk tutanağı aldırdı. Kolej yönetimi, velilerle madde karşı meydana getirilen görüşmelerin peşi sıra okullarda melez tahsile geçti. Kimi veliler okul kampüslerine çocuklarını beniz yüze terbiye görmeleri düşüncesince gönderirken, bazısı veliler ise çocuklarını kampüslere göndermemeyi yeğleme etti. Veliler, Doğa Koleji'nin Ataşehir'de mevcut umumi merkezi uğrunda toplanarak matbuat açıklamasında bulundu. Veliler, riskli yerine raporda tamlanan okullara çocuklarını çıkarmak istemediklerini ve bu bir hale dümen çeşidinden hal bulunması icap ettiğini belirtti.

“Ortada dü ayrı ifade var”
Basın açıklamasında mevcut Biricik Kaymaz, “Okulun eski İTÜ ETA Vakfı ve şu anki sahibi Can Holding çeşidinden velilerle paylaşılmayan yahut kem paylaşılan binaların uygulayım tetkik raporlarında teessürat dolayısıyla velilerin gözlerine hab girmiyor. Ortada dü ayrı ifade var. Sıkıntılı bulunduğu kesin halde mahsus 9 yerleşke var. Diğer kampüslerde kapalılık hakim. Ağustos 2022 günlü İTÜ raporları hastalık gizleniyor? İTÜ raporunda riskli çıkan yapılar hususi birlikte teftiş şirketinin raporunda ne olmakta da 9'u ansızın berk çıkıyor? Biz veliler yerine hangisine inanmalıyız? Raporların tarihlerine bakılınca evlatlarımızın ve terbiye kadromuzun güvenliği senelerdir tehlikeye mi atıldı? Söz konusu okullar düşüncesince deprem analizi yaptıran ve sonra Can Holding'e zaman oluşturan İTÜ ETA Vakfı da taraftır. İTÜ ETA Vakfı birlikte an ilk kelimesiz kalmayı bırakıp, raporları velilerle şeffaflıkla paylaşmalıdır” ifadelerine toprak verdi.

“Bizi ya acemi yapıya yahut Doğa Kolejinin içerisinde beniz yüze terbiye alabileceğimiz birlikte bölgeye geçirmelerini istiyoruz”
Biricik Kaymaz, “Okullarla ait 2021 günlü İTÜ tutanağı var. Kampüslerden 3'ünün faziletli riskli, 6'sının strüktürel yerine güçlendirilmesi gerektiği birlikte ifade bulunduğu bizlere ulaştı. Biz bu bilgiyi araştırmaya başladık ve 2022 günlü ayrımlı birlikte şirketin meydana getirdiği ayrımlı birlikte tutanağa şimdi ulaştık. hususi birlikte firma. Bu raporda da binaların strüktürel yerine ihya olmadan elverişli bulunduğu bilgisini aldık. Bizler de veliler yerine kurumumuzdan izah istedik. Kurumumuz bizlere gene bina denetimi yaptıracağını, bu tam da melez terbiye olması icap ettiğini söyledi. Biz şu anda melez eğitimi ikrar etmediğimiz üzere yapılarda yapılacak 3'üncü görüşü de benimsemediğimizi aktarma etmek düşüncesince toplandık. Çünkü melez eğitimde öğretmenlerimiz, çalışanlarımız ve öğrenciler okul binasında olacaklar. Biz kimilerini evlerde güvende tutarken, birileri da okulda iktisap etmek mecburiyetinde kalacaklar. O sebepten bizi ya acemi yapıya yahut Doğa Kolejinin içerisinde mevcut ve beniz yüze terbiye alabileceğimiz birlikte bölgeye geçirmelerini istediğimizi anlatmak düşüncesince geldik” dedi.

“Bütün okulların en tehlikesiz toprak olması gerekiyor”
Velilerden Zülal Cellat, “Hepimiz ayrımlı kampüslerde öğrencileri bulunan ana babalarız. Benim de 3 çocuğum çökme sonucu sunulan kampüslerden birinde okuyor. Bu ne eyvah ki Kahramanmaraş depremi ile ortaya çıkmak birlikte madde oldu. Bizi tehlikesiz kampüslere yahut korkmadan terbiye alabileceğimiz alanlara yerleştirmelerini umuyoruz” dedi.

Ali Cellat isminde veli, “Hem hepimiz düşüncesince bununla birlikte çocuklarımız düşüncesince dört başı mamur okulların en tehlikesiz toprak olması gerekiyor” diyerek konuştu. Velilerden hasret Çelik ise, “Okulumuzun depreme dayanabilen bulunmadığı ve okul yerine kullanılmayacağı açıklandı. Ama Can Holding tek nesne yapmadı. Biz de çocuklarımızı evde tutuyoruz. Pazartesi bakımından melez terbiye hazırlamaya değişmeyen verdiler. Ama çocuklarımız düşüncesince gene dimdik olmayacak. Verdiğimiz paranın karşılığını da alamıyoruz. Çocuklarımıza acemi okul arıyoruz. Başka Doğa Kolejine de kaydımızı almıyorlar” dedi.

“Aynı felaketi ayrıntılar düşüncesince de yaşamamak düşüncesince hemen tedarik alınmalı”
Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüm okullar şu zarfında bulunduğumuz karabulut sürecinde binaların uygulayım raporlarını MEB'e, ait belediyelere, velilere sunmalılar. Aynı felaketi ayrıntılar düşüncesince de yaşamamak düşüncesince hemen tedarik alınmalı. Depremle ait tehlikesiz sıfır okullar belirleme edilerek, orada icabında yapılar mühürlenerek, tahsile müsaade verilmemeli” ifadelerini kullandı.

Cem Güney Kılıç - Enes Şamil Gönenç

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler