USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

ABD, Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi'nin süresinin uzatılmasını destekliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sektreri Antonio Guterres ve Türkiye'nin girişimleri ile uzatılan Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi'nin baştan uzatılmasını çelimli birlikte biçimde desteklediklerini söyledi.

ABD, Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi'nin süresinin uzatılmasını destekliyor
09-03-2023 04:05
Washington DC

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sektreri Antonio Guterres ve Türkiye'nin girişimleri ile 18 Mart'a denli uzatılan Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi'nin baştan uzatılmasını çelimli müşterek halde desteklediklerini söyledi.

Günlük matbuat toplantısında izah karşılayıcı Price, "Karadeniz Tahıl Girişimi, toptan besin güvensizliği ile uğraş ve besin fiyatlarında istikrarın sağlanmasında ehemmiyetli müşterek araçtır. ABD, Genel Sekreter Guterres'in Türkiye ile kuma kendisine Rusya ve Ukrayna tahılını evren sanayisine getirme çabalarını çelimli müşterek halde destekliyor. Genel Sekreter'in Kiev'den girişimin 18 Mart'tan ilk uzatılması çağrısını destekliyoruz." dedi.

Price güzeşte sene ağustos ayından buyana Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi kapsamında 23 milyon ölçümlü titrem hububat ve semiz tohumun tüketicilere çıkarıldığını hatırlattı.

Bu tahılın dört milyon ölçümlü tonunun büyümekte bulunan devletlere gittiğini kaydeden Price, adım kapsamında 16 sefine tahılın ise Dünya Gıda Programı üstünden Yemen, Etiyopya, Somali ve Afganistan derece şişman besin krizi ile erinç karşıya bulunan devletlere ulaştırıldığını kaydetti.

Karadeniz Tahıl Girişimi'nden ilk dünyada kemre ve buğday fiyatlarının yüzdelik 30 arttığına ayraç fail Price, "Karadeniz Tahıl Girişimi güzel oldu, hububat fiyatlarını düşürdü, hububat akışını sürdürttü ve büyümekte bulunan devletlerde milyonlarca besin problemi canlı insan, iveğen besin eksikliğinden kurtuldu. Sonuç olarak, dünyanın Ukrayna tahılına gereksinimi var." dedi.

Ukrayna'daki savaşın başlamasıyla ortaya çıkan toptan besin krizinin çözümü düşüncesince Türkiye'nin koordinasyonunda hesaplı hububat sevkiyatına bağlı Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi, İstanbul'da 22 Temmuz 2022'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM ortada imzalanmıştı.

Süresi dolan adım henüz sonradan 19 Kasım 2022'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri ile Türkiye'nin ev sahipliğinde meydana gelen flaşör görüşmeler sonucunda 19 Kasım 2022'den itibaren 120 güneş süreyle uzatılmıştı.

Söz konusu müddet 18 Mart'ta sona eriyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler