USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

Bakan Yanık: 'Çocuklarımızın mutluluğunu arttırmak düşüncesince çalışmalarımızı güncelliyoruz'

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü çerçevesinde, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı namına evlatlarımızın refahını ve mutluluğunu arttırmak düşüncesince çalışmalarımızı daim güncelliyoruz” dedi

Bakan Yanık: 'Çocuklarımızın mutluluğunu arttırmak düşüncesince çalışmalarımızı güncelliyoruz'
20-11-2022 22:05

.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını çeşidinden planlı Ulusal Çocuk Forumu, bu sene ecnebi ülkelerden mevrut evlatların katılımıyla beraberce ‘Uluslararası Çocuk Forumu' adıyla gerçekleştirildi. Her sene 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde planlı ve bebek haklarında sosyal duyarlılığın ilerletilmesini amaçlayan forum, bu sene 23'üncü el düzenlendi. Forumda, “İklim Değişikliği ve Çocuk Hakları, İklim Değişikliği ve Göç” neredeyse başlıkları ele alınarak evlatları bu konulardaki görüşlerine arazi verildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kâffesi vilayetlerde oluşturduğu İl Çocuk Hakları Komitelerine örgen dallar da programda arazi aldı. Uluslararası hasep çerçevesinde meydana gelen foruma, Türkiye'nin yanı esna Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan, Moldova, Karadağ, KKTC, Ukrayna, Tacikistan ve Kuzey Makedonya kazanmak neredeyse yekûn 11 memleket ortaklık sağladı.

Burada müşterek görüşme eden Bakan Yanık, Bu sene planlı 23. Çocuk Forumunun ayrı müşterek önemi müşterek öneminin bulunduğunu belirterek, “Türkiye'nin halis muhlis çocuklarını bağrına basan önceki 22 forumdan sonraları çalışmamız, ülkemizin sınırlarını aşarak arsıulusal boyutlara taşındı. Bu sene nedeni ile evren evlatlarının da gündemini strateji eden, zat çocuklarımız neredeyse evren çocuklarına da iyi müşterek doğacak sunmanın çabası süresince bulunan müşterek çalışmaya imza atıyoruz. Bambaşka coğrafyalardan mevrut ışıldayan ışıl evlatları ve gençleri müşterek arada görmenin heyecanı ve mutluluğu içindeyiz” diyerek konuştu.

“Çocuklarımızın refahını ve mutluluğunu arttırmak düşüncesince çalışmalarımızı daim güncelliyoruz”

Çocuk hakları dair 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'ndan çevre derinliğine senelerdir ehemmiyetli tecrübeler kazandıklarını tamlayan Bakan Yanık, bu doğrultuda Türkiye'nin Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan 193 ülkeden birisi bulunduğunu da hatırlattı.
Bakan Yanık bu sözleşmenin evlatların en faziletkâr yararı ilkesini gerçekleştirmeye müteveccih bulunduğunu anlatım ederek, “Biz de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine evlatlarımızın refahını ve mutluluğunu arttırmak düşüncesince çalışmalarımızı daim güncelliyoruz. Onların çoğalma sürecine makul hizmetlerimizle gelişimlerine yardım sağlıyoruz. Bu sene 23.nü düzenlediğimiz Çocuk Forumlarımızla ise evlatlarımızın metin yetişmelerinin indinde ülkemizin el erki kültürünün kuvvetlenmesine müteveccih adımlar atıyoruz” halinde konuştu.

“Çocuk Hakları Komitelerimiz Uluslararası Çocuk Forumunun öncüsü niteliğindedir”

Bakan Yanık, Bütün projelerde evlatların metin ve mutlu efrat yerine sosyal yaşamda korkusuzca mevcut olmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirterek, “Bakanlığımız içerisinde oluşturduğumuz Çocuk Hakları Komitelerimiz, dakika dünyanın nice ülkesinden çocuğun müşterek araya geldiği Uluslararası Çocuk Forumunun öncüsü niteliğindedir. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede arazi düzlük evlatların ortaklık hakkı dair farkındalık kurmak düşüncesince değme sene 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde, Ulusal Çocuk Forumları düzenleniyor” dedi

“İklim değişikliğinin neticelerinden en baş döndürücü hanımlar ve dallar etkileniyor”

Çocukların, bu sene “İklim Değişikliği ve Çocuk Katılımı” temasını seçtiğini hatırlatan Bakan Yanık, bu mevzunun dünyada canlı herkesi ilişik ve yazık almasını müstelzim müşterek özellik bulunduğunu anlatım etti.
Bakan Yanık, İklim değişikliğinin müşterek bebek hakkı temelinde değerlendirilmesi icap ettiğini vurgulayarak, “İklim değişikliğinden, hava değişikliğinin neticelerinden en baş döndürücü hanımefendilerin ve evlatların etkilendiğini, etkileneceğini biliyoruz. Maalesef dünyanın bu mevzuda da ateş tecrübeleri var. Dolayısıyla bugünden başlayarak hava değişikliğinin sonuçlarına müteveccih dezavantajlı grupların minimum etkileneceği biçimde kimi tedbirlerin katılması gerektiği, kimi çalışmaların yapılması gerektiği her insanın malumu” açıklamasına bulundu.
Konuşmaların arkası esna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık programa eklenmiş bulunan çocuklarla dolgun hatırat fotoğrafları çekti.

Kemal Diri - Hakan Karaduman
 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1329+22
2Galatasaray1327+13
3Adana Demirspor1324+10
4Konyaspor1424+7
5Başakşehir FK1324+4
6Kayserispor1423+5
7Trabzonspor1323+3
8Beşiktaş1322+8
9Alanyaspor1417-5
10Gaziantep FK13160
11Antalyaspor1216-2
12Giresunspor1315-7
13Kasımpaşa1315-11
14Hatayspor1314-10
15Fatih Karagümrük1313-3
16MKE Ankaragücü1313-5
17Sivasspor1411-6
18İstanbulspor138-14
19Ümraniyespor137-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler