USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

Emekli öğretmen çift yaşamlarına düet bisikletle keyif ve şenlik katıyor

Edirne'de emekli öğretmen çift, ilerleyici yaşlarına karşın tandemleriyle (iki şahsiyet bisiklet) değişik illerdeki bisiklet festivallerine katılıyor. Bisikleti erişim uzlaştırıcı adına da kullanan çift, bu sayede hayatlarına afiyet ve sevinç katıyor.

Emekli öğretmen çift yaşamlarına düet bisikletle keyif ve şenlik katıyor
22-09-2022 13:01
Edirne

Bisikletle beşinci sınıf yıllarında tanışan 69 yaşındaki Tacettin Erişmiş, o vakitten buyana bisikletten kopmadı. 2006 senesinde emekli olduktan sonradan dü tekerlekliye şimdi aşırı devir ayıran Erişmiş, çıkmış bulunduğu derinliğine soluklu turlarda benzeri evde bekâr kalmasın niteleyerek onu da bisiklete motivasyon etti.

Eşiyle tandem kullanmaya süregelen 68 yaşındaki Nezaket Erişmiş, eşinin 60 salname bisiklet tutkusuna kuma oldu.

Edirne Bisiklet Gençlik Spor Kulübü Derneği (EBİS) üyesi bulunan Erişmiş çifti, tandem kullanmaya başladığı günden bu yana dayanıklı aşırı bisiklet festivaline katıldı.

Emekliliklerinin en dobra günlerini bisiklet sürerek canlı Erişmiş çifti, dü tekerlekliyi hem erişim bununla birlikte spor gayeli kullanıyor.

Tacettin Erişmiş, AA muhabirine, bisiklet sürmenin kendisi düşüncesince eş meslek tarzı bulunduğunu söyledi.

Küçük yaşlarda bisiklet sürmeye başladığını anlatım fail Erişmiş, "4'üncü sınıfa giderken dayımın Almanya'dan getirmiş bulunduğu eş bisikleti vardı, önce kere ona bindim. Ondan sonradan bırakamadım. Daha ahir zamanlarda öğretmen okuluna gittiğim devir babam, sınıfı mürur hediyesi şekilde bisiklet aldı. Öyle bitmeme fail eş ihtiras benim için." dedi.

Bir müddet motor de kullandığını tamlayan Erişmiş, emekli olduktan sonradan bisiklet istimal alışkanlığını şimdi da ilerlettiğini üyesi bulunduğu EBİS ile dünya içi ve haricinde nice organizasyona katıldığını anlatım etti.

"Biz patak kullanıyoruz, sen şimdi bisiklet kullanıyorsun"

Erişmiş, çıkmış bulunduğu bisiklet turlarında avlu arkadaşını geride tutmak düşüncesince tandem kullanmaya başladıklarını dile getirdi.

Yaşamın herhangi eş dalında bulunduğu kadar bisiklet kullanırken de baş başa olduklarını özetleyen Erişmiş, şunları kaydetti:

"Eşim evde bekâr kalıyordu. Onu kırmamak ve bekâr tutmak namına çift nefis tandem almaya değişmeyen verdim. Kulübümüzün başkanı da tandem kullanıyordu, o bizlere az buçuk öğüt verdi. Biz de tandem kullanmayı şimdi sonradan geliştirdik. Eşimle Düzce, Eskişehir, Balıkesir ve Kırklareli'nde bisiklet festivallerine katıldık. Bizi görenler 'sizleri canı içten kutlama ediyoruz', 'gayet iyisiniz, ne bahtiyar size' niteleyerek onurlandırıyorlar. Bizim de hoşumuza gidiyor. Bunun indinde sağlığımız da aşırı yerinde. Eşimle baş başa göt ağrısı, işaret ağrısı hepsini unuttuk."

Bisiklet sürmeyi yaşama benzeten Erişmiş, "Bisiklette durduğun an düşersin. Hayatta da durduğun an düşersin. Onun düşüncesince bisiklet, yaşama dü elle alışmak gibidir. Yaş bakımından kendimi elleme hissediyorum. Bazı arkadaşlarımız 'biz patak kullanıyoruz, sen şimdi bisiklet kullanıyorsun' diyorlar. İşte hareketliliğin yararları bunlar, ne bahtiyar bisiklet sevenlere ve bisiklet dostu olanlara." dedi.

Erişmiş, tandem bisikletin yegâne nefis bisiklete uyarınca farklılıkları bulunduğunu ve 47 salname evliliklerindeki uyumu tandem bisiklet sürerken bitmeme ettirdiklerini anlatım etti.

Eşiyle bisiklet kullanmaya başlayınca yaşamın şimdi dobra bulunduğunu vurgulayan Erişmiş, "Eve geldiğimizde o da bahtiyar oluyor. Ama yegâne nefis bisikletle gittiğim devir 'nerelere gittiniz, neler yaptınız' niteleyerek soruyor. Ama ikimiz ayrımsız anda bisiklet sürdüğümüz devir aşırı bahtiyar oluyoruz ve evindeki dirlik artıyor." niteleyerek konuştu.

"Bisiklet insanı gençleştiriyor"

Nezaket Erişmiş ise bisiklet sürmeye başladıktan sonradan kilogram verdiğini ve rahatsızlıklarının azaldığını söyledi.

Bisikletin hayatlarına gösteriş kattığını dile getiren Erişmiş, "Tandemle herhangi eş devir birlikteyiz. Eşim yegâne bisiklet kullandığında ego evde bekâr kalıyordum, canım sıkılıyordu. Şimdi beraberiz, herhangi eş yere bu arada gidip bu arada geliyoruz. 5 yıldan buyana tandem bisiklet kullanıyoruz. Bisiklet sürmekten esenlik alıyorum. Bisiklet sebebiyle kilogram verdim. Nereye gidecek olsak bisikletle gidiyoruz. Bisiklet insanı gençleştiriyor." ifadelerini kullandı.

Erişmiş, bisiklet kullanmanın yaşı olmadığını vurgulayarak, olanağı bulunan her insana bisiklet rastık tavsiyesinde bulundu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler