USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Suyun basıncını ölçüyor, Turcorn olmak düşüncesince sırada bekliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, namına içtimai iletişim araçları mesajıyla vasıl birlikte sanayiciyi görüşme etti.

Suyun basıncını ölçüyor, Turcorn olmak düşüncesince sırada bekliyor
23-01-2023 13:05

Endüstriyel takdir ekipmanları üreten Enelsan'ın Genel Müdürü Muhammed Gökgöl, 5 sene süresince bilyon dolar değerlemeye ulaşacaklarının sözünü verdi. Bakan Varank ise işletmenin Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı'ndan (TEYDEB) 7 plan tamamladığını ve 3 projesinin ise sürdüğünü belirtti.

Hidrostatik tazyik transmitteri

Bakan Varank'a ziyaretinde Kocaeli Gebze İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan haremlik etti. Enelsan Genel Müdürü Gökgöl, yürüttükleri ameliyat üzerine Bakan Varank'a bilgelik verdi. Üretimini gerçekleştirdikleri hidrostatik tazyik transmitterini tanıtıcı Genel Müdür Gökgöl, “Bir mt. su sütunu, tahminî 100 milibara bedel geliyor. Bu aleti kuyunun içine daldırdığınızda 300-500 metreye denli ulaşabiliyor. Yeraltındaki suyun seviyesini ölçebiliyor. Bunu Türkiye'de önceki üreten firmayız. Suyun tuzluluk oranını ölçen modelimiz de var” dedi.,

30 bilyon dolarlık pazar

Gökgöl, üretimin icra ettikleri mamüllerin 30 bilyon doların üstünde beraberinde pazarı olduğunu tabir ederek “Şu an en benzeyen rakibimizin salname cirosu 1 bilyon dolar. Bundan hisse kabul etmek düşüncesince baş döndürücü şansımız var” dedi.

1 bilyon dolar değerlemeye ulaşacak

Gökgöl, Bakan Varank'a Turcorn (değeri 1 Milyar Amerikan Dolarını aşan hususi şirket) olma lafı vererek “20 Ocak 2023 tarihinden itibaren 20 Ocak 2028 evveliyatına denli bu şirket, bilyon dolarlık beraberinde iştirak değerlemesi noktasına gelecek” ifadelerini kullandı. TÜBİTAK TEYDEB ile 7 plan gerçekleştirdiklerini 3 ayrı projeyi de TEYDEB ile beraberce yürütmekte olduklarını kail Gökgöl, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın envestisman teşviklerinden de yararlandıklarını söyledi. Gökgöl başkaca su düzeyi takdir cihazları, yeraltındaki suyun seviyesini ölçen hidrostatik tazyik transmiteri, türbin yüz su sayaçları, arsa yağı sayaçları ve su hatlarındaki basıncı ölçen elektromanyetik suölçer kabilinden cihazlar ürettiklerinin bilgisini verdi.

Ziyarete bağlı beraberinde değerlendirmede mevcut Bakan Varank şunları söyledi:

“Sosyal medyadan beni çağırma fail beraberinde arkadaşımızın iş namına geldik. Tanımadan geldim. Burada öğreniyorum ki şimdiye denli 7 TÜBİTAK TEYDEB projesi tamamlamış. 3 tanesi bitmeme ediyor. Sıfırdan kurulmuş, takdir cihazları karşıcı lakin takdir cihazlarının hoppadak mekanik tarafını değil elektronik ve ekleme kalburüstü tarafını da karşıcı kendileri geliştirmiş istihsal karşıcı beraberinde arkadaşımızı görüşme ediyoruz. ‘2023'ten 5 sene sonradan bu firma, bilyon dolar değerlemeye ulaşacak' diyor. Çünkü ürettiği cihazlar hem birinci sınıf ayrımsız sürede eder rekabeti yönünde en elleme fiyatı verebilen cihazlar. Her devir söylüyoruz ekleme kalburüstü istihsal bizim düşüncesince ehemmiyetli bulunan ve ekleme kalburüstü üretimle Türkiye'yi kalkındırmak düşüncesince çaba gösteriyoruz. Enelsan kabilinden şirketler da esasen dobra birer örnek. Sıfırdan kurulup hakeza faziletli teknolojili mahsulat tasarlayıp üretip dış satım hazırlamaya başlamış, dünya ekonomisine yardım sağlıyor. Biz de elbette bakma kendisine ne desteklerimiz mevcut ise firmalarımıza elimizden mevrut katkıyı sağlamaya çalışıyoruz”

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın Baykar ile ilişik icra ettiği açıklamalara güvenerek Bakan Varank, “Söylenenlerin özü faslı yok” niteleyerek açıklamalarda bulundu. Varank, mevzuya bağlı şu lafları kaydetti:
“Zaman devir gündemde tartışmalar var. Bir partinin umumi başkanı, benzeyen sürede Baykar ile ilişik baş döndürücü biçimsiz ifadeler kullandı. ‘Biz, Baykar'a dokunacağız. Devletin dört başı mamur olanakları bu şirkete aktarılıyor.' dedi. Bunların aslı, astarı yok. Bakın ego bu şirkete içtimai medyadan bana icra ettiği davetle geldim. 7 TEYDEB projesi yapmış, 3 tanesi bitmeme ediyor. Hiçbir bilgim yok. Biz şirketlerin siyasal görüşlerine uyarınca desteklerimizi vermiyoruz. Firmalar ortaya koydukları projelerle bizlere başvuruyorlar. Bağımsız değerlendiriciler bu projeleri değerlendirip desteklerini ona uyarınca veriyorlar. Burada dobra beraberinde sağlam mevcut desteklerimizden faydalanmış lakin Baykar firmasının bizlerden almış olduğu beraberinde dayanak de yok. Bütün Ar-Ge çalışmalarını da öz kaynaklarıyla yapmış beraberinde firma. Onun düşüncesince tığ hakeza siyasal dedikodularla ülkemize bakmıyoruz. Bizim gündemimiz belli: yatırım, üretim, istihdam, ihracat.”

Türkak akreditasyonlu

Bakan Varank, Enelsan'ın ürettiği ve geliştirdiği mamüllerin dünya ihracatına katkılar sağladığını vurgulayarak, “Enelsan Endüstriyel Elektronik Sanayi, İMES OSB'de ameliyat yürütüyor. 2022 senesinde 445 Bin Dolar dış satım karşıcı işletmede, 85 ad çalışıyor. Türkiye'deki yegâne elektromanyetik debimetre üreticisi bulunan Enelsan, ayırt tazyik transmitterini de üreten önceki firma hususi durumunu taşıyor. Firmada, beraberinde ölçümleme laboratuvarı bulunuyor. Avrupa'da önceki 5 süresince toprak düzlük laboratuvar, 1000 metreküp/saate denli TÜRKAK akreditasyonlu ve 10 bin m3/saate denli izlenebilirlik sertifikasına cemaat doküman düzenleyebiliyor. Enelsan ayrıca, evcil mahsul tasarımı, geliştirilmesi, imtihan süreçleri ve üretimini öz olanaklarıyla gerçekleştirebiliyor” ifadelerini kullandı.

Evren Doğru- Yunus Emre Aytekin

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler