USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü liderler zirvesinde Paşinyan krizi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan aleyhine değişmeyen koyduramadığı Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) zirvesine müteveccih bildiriyi imzalamadı.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü liderler zirvesinde Paşinyan krizi
24-11-2022 02:01
Erivan

Paşinyan, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da KGAÖ’nün Kolektif Güvenlik Konseyi toplantısında konuştu.

Azerbaycan’ın, Mayıs 2021’den buyana Ermenistan topraklarından 140 kilometrekareyi engelleme ettiğini tez fail Paşinyan, “KGAÖ’den bu mevzuda ne bekliyoruz? Bu gerçeğin, belirgin bariz formüle edilmiş müşterek siyasal istimara adına tabir edilmesi. Ermenistan ile Azerbaycan ortada uç bulunmaz niteleyerek hakeza müşterek değerlendirmeden kaçınmak, KGAÖ’nün vebal bölgesinin olmadığını, vebal bölgesi yok ise örgütün de olmadığını öne sürmektir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ordusunun, Mayıs 2021’den esbak pozisyonuna dönmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Paşinyan, “Ermenistan, KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi’nin bu art çekilmeyi sağlayacak muktezi siyasal ve diplomatik emek harcamaları Azerbaycan ile hızlandırmasını öneri ediyor.” niteleyerek konuştu.

KGAÖ’nün akıbet bildirisinde Ermenistan’ın hassasiyetlerini birlik adına delik uğrunda bulundurmadığına ayraç fail Paşinyan, “Bu nedenle, KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi Bildirisi ve Ermenistan’a iane mevzulu kuma eyleme müteveccih belgenin yeteri kadar sonuçlandırılmış olduğuna inanmıyorum ve bu belgeleri imzalamaya apiko değilim.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Paşinyan’ın KGAÖ bildirisini imzalamayı reddetmesine bağlı gazetecilere icra ettiği açıklamada, Ermenistan’ın KGAÖ’nün müşterek üyesi adına kalmaya bitmeme edeceğini söyledi.

Durumun “karmaşık” bulunduğunu özetleyen Peskov, “Her mevzuda uyum sağlanamadı ve bu fenomen da müşterek kat elan bu formatın önemini ortaya koymuştur.” dedi.

Putin, Paşinyan'la görüştü

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Putin ile Paşinyan, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da gerçekleşen KGAÖ zirvesinin peşi esna müşterek araya geldi.

Paşinyan, görüşmenin basına belirgin kısmında icra ettiği konuşmada, KGAÖ zirvesindeki kimi mevzular üstünde uzlaşamadıklarını belirterek, "Kararların birçoğu, kısaca 17'den 15'i alındı." dedi.

Bölgede asayiş alanındaki hale yer veren Paşinyan, "Birçok dava var. KGAÖ toplantısı sırasında bunlardan bahsetmiştim. Bunlar, desteğinizle ve himayeniz altında Azerbaycan Cumhurbaşkanı (İlham Aliyev) ile imzaladığımız müselles anlaşmanın uygulanması ile ilgilendiren sorunlar. Bunlar baş döndürücü ehemmiyetli konular. Bölgede etraflıca vadeli barışı sağlayacak mevzuları danışma etmeliyiz." halinde konuştu.

Ermenistan ve Rusya arasındaki ilişkilere de yer veren Paşinyan, bu ilişkilerin çabucak geliştiğini belirterek, "Bu sene Ermenistan'ın Rusya'ya ihracatı yüzdelik 80 arttı. Elbette, bu, geçmiş hizmet dalında yaşanmış olan kimi değişikliklerden kaynaklanıyor zorla bu, umumi adına iktisadi ortaklık düşüncesince toy fırsatlar yaratıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Tüm mevzular üstünde seyrek anlaşılabiliyor"

Rusya Devlet Başkanı Putin de KGAÖ zirvesindeki neticelere ilişkin, "Elbette, kâffesi mevzular üstünde seyrek anlaşılabiliyor fakat umumi olarak, emek vermek derin ve yarayışlı idi." halinde konuştu.

İki yurt arasındaki ilişkilerin bağlaşık seviyesinde olduğuna dikkati çekici Putin, "Geçen sene düet tecim kütlesi yüzdelik 12, bu senenin 9 ayında ise yüzdelik 67 arttı. Bu, günümüzdeki koşullardan kaynaklanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ahit Erivan’da planlı KGAÖ zirvesine müteveccih bildiriyi imzalamadığını açıklamıştı.

KGAÖ liderleri Ermenistan'a Azerbaycan ile diplomatlık çağrısı yaptı

Paşinyan’ın ev sahipliğinde başşehir Erivan’daki liderler zirvesine Rusya Devlet Başkanı Putin'in birlikte Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman katıldı.

Liderler, zirvede icra ettikleri konuşmalarda Ermenistan'ın Azerbaycan ile yaşamış olduğu sorunları diplomatik yollarla çözmesi icap ettiğini vurguladı.

Tokayev, Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının siyasal ve diplomatik yollarla çözülmesini umduklarına ayraç ederken, Lukaşenko, ihtilafın barışçıl müşterek halde çözülmesi düşüncesince evveli adımı Ermenistan’ın atması icap ettiğini söylemişti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler