USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Karadenizli balıkçılar ferah pelit avlamaya bitmeme ediyor

Samsun'da balıkçılar, av sezonunda teknelerini özellikle sivri iktisap etmek kabilinden muhtelif balık çeşitleriyle doldurarak dönüyor.

Karadenizli balıkçılar ferah pelit avlamaya bitmeme ediyor
21-09-2022 16:02
Samsun

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, AA muhabirine, denizlerde avın bu mevsim fazlalaşan başladığını söyledi.

Palamut ve istavrit ilkin peyda etmek az daha balıkçıların dört başı mamur balık türlerini avladığını dile getiren Malkoç, "Palamudun bulunduğu yerde tek bilinçlilik satılmıyor. Şu an en ferah palamut. Herkes palamuda bakıyor." dedi.

Başka illerden de balıkçıların sivri avı düşüncesince Karadeniz'e geldiğini tamlayan Malkoç, "Akdeniz, Ege, daima Karadeniz'e palamuda geldi. Balıklar büyük, tanesi müşterek kilo geliyor. Bu yıl bol. Bu bereket ne derece gider, onu bilemiyorum. Çok ferah olması balıkçı düşüncesince dobra değil. Fiyat baş döndürücü düşüt oluyor, mal kazanamıyor balıkçı. Buradan İstanbul'a müşterek taşımalık 35 bin lira." sanarak konuştu.

Balıkçılar düşüncesince anlaşılan müşterek müddet mazotta KDV indirimi yapılmasını talip Malkoç, "Şu an sivri 40-50 liraya ehven bu harcamalara göre. Bir tanker mazot 600 bin lira. Bir devir balık tuttu, devrisi devir tutamadım mı o yakıta gidiyor. KDV'yi yüzdelik 18'den 15'e indirse balıkçı dem alır." ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler