USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Türkiye'nin arabuluculuğundaki esir takası Avrupa basınında degaje arazi buldu

Türkiye'nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna ortada gerçekleşen esir takası, Avrupa basınında serbest arazi aldı.

Türkiye'nin arabuluculuğundaki esir takası Avrupa basınında degaje arazi buldu
22-09-2022 21:01
Brüksel
.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimiyle Rusya-Ukrayna, 200 harp esirini takas etti

İngiliz The Independent, Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takasını, "İngilizler, Rusya ile mahkum takasının arkası sıra eve döndü" başlığıyla verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimiyle Rusya-Ukrayna, 200 harp esirini takas ettiBM Genel Sekreteri Guterres'ten Türkiye'ye "savaş esiri takası" teşekkürüZelenskiy, Rusya ile takas edilen 215 Ukraynalı düşüncesince Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürname etti

Haberde, esir takasının, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bölümsel seferberlik duyuru etmesi ve şark Ukrayna'nın kimi bölgelerini ekleme ika planlarını açıklamasından müşterek devir sonraları geldiği aktarıldı.

Esir takasını, "Ukrayna'da şişman mahkum takası kıvançla karşılandı" başlığıyla gören BBC, "Rusya ile Ukrayna, Azov Taburu üyeleri de engelleme kazanmak neredeyse kısaca 300 kişiyi havi hayret müşterek mahkum takası yaptı." ifadeleriyle sundu.

The Guardian gazetesi, gelişmeyi "en şişman esir takası" namına tanımladı. Haberde, "Takas, Türkiye'nin arabuluculuğu daha sonra geldi ve müzakerat hararetli düzen müşterek mahremiyet içre yürütüldü." denildi.

Hollanda

Hollanda amme neşriyat kuruluşu NOS’taki haberde, Ukrayna-Rusya Savaşı'nın aslında buyana en şişman esir değişiminin Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleştiği belirtildi.

Haberde, geçim kapsamında, Ukrayna’nın Azov taburundan 5 komutanın harp bitene denli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Türkiye'de kalacağı bilgisine toprak verildi.

Hollanda medyasındaki haberlerde, Azov taburundan koca Sviatoslav Palamar’ın Ankara’da telefonla konuşmuş bulunduğu sahneler de kullanıldı.

Belçika

Belçika'nın De Morgen gazetesi, Ukraynalı amme yayıncısı Suspline'a dayandırdığı haberinde, Ukrayna'nın kuzeyindeki Chernihiv şehri civarlarında gerçekleşen değişimin "Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki 'kişisel anlaşmaların' sonucu" bulunduğu belirtildi.

İsviçre

Blick gazetesi, İsviçre resmi sav ajansı SDA'yı eşme gösterdiği haberinde, "Türkiye arabuluculuk etti: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, takasa Türkiye'nin vasıtalık ettiğini söyledi. Erdoğan, anlaşmayı Ukrayna'daki mücadelesi sona erdirmeye müteveccih 'önemli müşterek adım' namına nitelendirdi." ifadelerini kullandı.

İspanya

İspanya'da La Vanguardia gazetesi, "Ukrayna ve Rusya, Türk ve Suudi arabuluculuğuyla en şişman mevkuf değişimini gerçekleştiriyor" derken, El Pais, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 50'den çok Rus mahkumun da yararlandığı mübadelenin güzel halde bitmeme etmesi düşüncesince tarafların yakınlaşmasına araştırma görevlisi oldu." ifadelerine toprak verdi.

Dün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yürüttüğü diplomatlık trafiği kararı 200 harp esirinin değiş tokuş edilmiş bulunduğu duyurulmuştu.

Erdoğan, Rusya ve Ukrayna ortada Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması amacında ehemmiyetli müşterek hamle bulunduğunu belirtmişti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler