USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Ortaokul öğrencileri yüzdelik 50 elan az maliyetle su likidasyon filtresi geliştirdi

Kayseri'de dü rüştiye öğrencisi, bilim bilimleri öğretmenlerinin yardımı ile perlit ve mangan oksit (Mn302) kullanarak, piyasadakilerden kestirmece yüzdelik 50 hâlâ az maliyetle su tasfiye filtresi üretti.

Ortaokul öğrencileri yüzdelik 50 elan az maliyetle su likidasyon filtresi geliştirdi
16-09-2022 15:02
Kayseri

Özel müşterek ortaokulda yetişek gören 8. derslik talebesi Eren Akpınar ve Yaşar Eren Kilo, henüz iktisadi ve metin müşterek su ayıklama filtresi geliştirmeye değişmeyen verdi.

Fen bilimleri öğretmeni Ali Kılınçvur'un da desteğini düzlük dü derslik arkadaşı, perlit ve mangan oksit kullanarak süzek imar yapmak düşüncesince kolları sıvadı. Öğrenciler, 5 ay devam eden icraat kararında piyasada geçer karbon filtrelere layıkıyla yüzdelik 50 henüz az değerli süzek geliştirmeyi başardı.

Öğretmen Kılınçvur, AA muhabirine, perlit madeninin doğada türap biçiminde bulunduğunu belirterek, "Biz perliti genleştirilmiş bir duruma getiriyoruz. Yani süngerimsi ajurlu müşterek yapıya erbap oluyor. Bu ajurlu çatı sebebiyle de suyu katışıksız işlemi yapıyor. Ön katışıksız düşüncesince de dümdüz vaziyetini kullanıyoruz. Mangan oksitle de henüz metin ve antibakteriyel olabilmesi düşüncesince birleştirdik. Son namına edepli filtreleme muktedir olmak düşüncesince türap biçiminde kullandık." dedi.

Bu evrelerden geçtikten sonraları saf, berrak, içilebilir su elde ettiklerini özetleyen Kılınçvur, Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Şahan'ın incelemelerde kendilerine ehemmiyetli ulama sağladığını anlatım etti.

"Suyumuzu içmece noktasında müşterek bariyer yok"

Erciyes Üniversitesi laboratuvarlarında da çözümleme yapıldığını ve müspet neticeler alındığını dile getiren Kılınçvur, şu halde bitmeme etti:

"Ürettiğimiz süzek günce enerjik geçer karbon filtrelere layıkıyla henüz akıllıca ve levent boylu ömürlü. Yaklaşık yüzdelik 50 henüz az maliyet bizlere iktisadi açıdan üstünlük sağlıyor. Suda en aşkın hastalığa kez açan aureus diyerek müşterek bakteriyi de pasifize edebildik. Şu an filtremizden geçemiyor. Yani şu an suyumuzu içmece noktasında müşterek bariyer yok. Hedeflerimiz çabucak içmece suyu istihsal eylemek değil, denizlerin, ırmak yataklarının ve petrolün temizliğinde de kullanmak. Belki iklim filtresi namına havadaki karbondioksit temizliğinde de kullanması çoğaltmak istiyoruz."

"Önü bariz müşterek proje"

Proje üzerine bilgiler verici Eren Akpınar da "Perliti, toz, genleştirilmiş ve mangan oksitle birleştirilmiş halde kullandık. Böyle yapmamızın nedeni ajurlu yapısından henüz şen yararlanabilmek. Genleştirilmiş çeşidi bizlere henüz sert atıkları toplayabiliyor. Aradaki o sentezlenmiş ıssız ise mikropları henüz şen tutabiliyor. Deneylerimizde bunu gözlemledik." diyerek konuştu.

Yaşar Eren Kilo ise çalışmalardan müspet akıbet aldıkları düşüncesince bahtiyar olduklarını belirterek, "Önü bariz müşterek plan bulunduğunu düşünüyoruz. Onun düşüncesince filhakika bunu geliştirdik. Ticarileşme dalında da kimi firmalarla musahabe yaptık ve arka dönüşlerini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler