USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

ABD, Kuzey Kore'nin roket denemesine için Japonya ve Güney Kore ile kuma manevra yaptı

Pentagon Sözcüsü Ryder, Kuzey Kore'nin, Japonya iklim alanını aşan derinlemesine menzilli balistik roket denemesi yapmasını kınarken, ABD'nin bu denemeye karşılık adına Japonya ve Güney Kore ile alanda değişik askeri manevra yaptığını açıkladı.

ABD, Kuzey Kore'nin roket denemesine için Japonya ve Güney Kore ile kuma manevra yaptı
05-10-2022 02:59
Washington

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günce matbuat toplantısında, gündemdeki mevzular üstünde değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Kore'nin balistik roket denemesi yaptığını ve fırlatılan füzenin Japonya üstünden uçtuğunu tamlayan Ryder, "ABD bu eylemleri kınıyor ve Kuzey Kore'yi henüz faza istikrarsızlaştırıcı ve yasadışı faaliyetlerden kaçınmaya çağırıyor." ifadesini kullandı.

Ryder, Pyonyang'ın roket denemesine karşılık kendisine ABD Deniz Piyadeleri ile Japonya Savunma Kuvvetlerinin Japon Denizi'nde manevra icra ettiği bilgisini paylaşırken, senkronik kendisine ABD Hint-Pasifik Kuvvetlerinin de Güney Kore ile Batı Çin Denizi'nde manevra yaptığını aktardı.

Tuğgeneral Ryder, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu angajmanlar, caydırıcılık ve devim bilimi atak kabiliyetlerimizi sergilerken, uluslarımızın beraberce çalışabilirliğini açıklamak düşüncesince yapıldı. Bunlara ek kendisine çağ zarfında (Savunma) Bakan Austin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti programlarının oluşturduğu tehditleri aytışmak ve neticelerini ele kabul etmek kadar Japonya ve Kore Cumhuriyeti'ndeki meslektaşlarıyla görüştü. Bakanlar, acemi roket denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının bariz yan yana ihlali bulunduğu ve diyalekt sulh ve güvenliği zılgıt etmiş bulunduğu dair anlaştılar."

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in, dü mevkidaşına da ABD'nin dü yurt ile ortaklığına değgin bulunduğunu yinelediğini tabir fail Ryder, "Japonya ve Güney Kore'yi defans mevzusundaki kararlılığımız sağlamdır." sanarak konuştu.

Bölgede meydana getirilen tatbikatların yan yana beden gösterisi olup olmadığına değgin soruya karşılık sağlayan Ryder, bu tatbikatların beraberce çalışabilirlik ve eş harekat itibarıyla ehemmiyetli bulunduğunu vurgularken, bunun Kuzey Kore'ye de ABD'nin, Japonya ve Güney Kore'nin indinde bulunduğu ve değme çeşitli tehdide gönül rahatlığı beraberce akım etmiş bulunduğu dair ileti gönderdiğini söyledi.

Ryder, Japonya üstünden uçtuğu tam rastgele yan yana iklim defans sisteminin Kuzey Kore füzesine angaje olmadığını dile getirdi.

ABD'nin alanda Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) Sistemi ve Patriot Hava Savunma Sistemlerinin de karışma bulunduğu aşamalı yan yana iklim defans yeteneği bulunuyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler